Student jednej z filologii

Choć obecnie rynek tłumaczeniowy pęka w szwach od młodych talentów (co roku kierunki filologiczne opuszczają tysiące spragnionych pracy studentów), wciąż znalezienie najlepszego, najtrwalszego i najatrakcyjniejszego cenowo tłumacza jest bardzo złożone.

Wszystko za sytuacją tego, iż ofert połączonych z tłumaczeniem - albo toż artykułów, albo toż uwagi ustnych - jest pełne mnóstwo, przy czym wiele z nich nie jest poważna swej uwagi. Załóżmy zatem, że celem naszego upodobania jest rozumiej angielskiego w Warszawie. W jaki środek potrafimy go znaleźć? Gdy nie "nadziać się" na podejrzaną jakościowo i czasowo ofertę, a przede każdym jako uniknąć straty czasu i pieniędzy? O tym pełnym postaramy się powiedzieć w ostatnim tekście.

Rzeczą kluczową w wyszukiwaniu dobrego tłumacza jest wygląd oferty prezentowanej w Internecie. Z głowy powinniśmy odrzucić wszystkie te propozycji, których zawartość została skondensowana do trzech-czterech zdań. Prawdziwy tłumacz, jako absolwent filologii angielskiej czy jakiejkolwiek innej, potrafi powiedzieć o sobie trochę bardzo - i owo w takiej formie, by zachęcić potencjalnego użytkownika do wykorzystania z jego usług. Istotne istnieje to, aby przedstawiona przez tłumacza oferta była spora i zwięzła, a z ostatnią zwięzłością nie możemy przesadzać. Naszą uwagę powinniśmy skupić na tłumaczach, jacy z góry mówią, w których tematykach czują się najlepiej - w szczególności, że chcemy przetłumaczyć nie głupi referat do grupy lub na uczelnię, a specjalistyczny tekst, który żąda od tłumacza doświadczenia (często specjalistyczne słownictwo może stanowić przetłumaczone niedokładnie przez osobę niepoznaną w temacie, a więc warto znaleźć taką, która będzie wiedziała, o co chodzi). Warto poszukać odpowiedniego tłumacza w organizacji tłumaczeń.

Innym ważnym faktem jest czasowość tłumacza - ważne jest, by dał on nam tłumaczenie w kilka dni. Niejednokrotnie można napotkać się z tłumaczami, którzy w prywatnej możliwości nie wspominają nic na fakt czasu realizacji. Błędem byłoby branie spośród ich usług (chyba, że dowiemy się obok nich bezpośrednio, kiedy otrzymamy dzieło). Jeśli zależy nam na terminie zaś nie chce nam się słuchać wymówek dotyczących lub to dolegliwości, czy te złamanej nogi, lepiej zainwestujmy w człowieka zaufanego. Tutaj przechodzimy do całkowitego stwierdzenia: oceńmy wiarygodność danej oferty. Jeżeli widzimy, że jej ojciec włożył dużo okresu w jej dokonanie możemy stanowić gwarancja, że chce mu na własnych klientach.